Vedenie účtovníctva Žilina, mzdy, dane, poradenstvo, ekonomické služby

Sociálny fond – 29.09.2009

Otázka:

Sme spoločnosť s ručením obmedzeným s dvomi spoločníkmi, ktorí sú súčasne konateľmi, ale nemajú uzatvorený so spoločnosťou pracovný pomer. Okrem toho máme dvoch zamestnancov v pracovnom pomere. Chceli by sme vedieť, či môžeme tvoriť sociálny fond aj na spoločníkov a ďalej, či môžeme tvoriť sociálny fond do výšky 1 %, ak nemáme odborovú organizáciu ani kolektívnu zmluvu, ale plníme daňové a odvodové povinnosti.

Odpoveď:

Z § 2 zákona o sociálnom fonde /zákon č. 152/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov/ vyplýva, že zamestnávateľ tvorí sociálny fond za zamestnancov v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Obdobný vzťah sa pritom vzťahuje na osobitné skupiny osôb, napr. na policajtov, colníkov, štátnych zamestnancov a pod. Ak v spoločnosti spoločníci a súčasne konatelia vykonávajú prácu pre spoločnosť, ich príjem za túto prácu je zdaňovaný ako príjem zo závislej činnosti v súlade s § 5 ods. 1 písm. b/ zákona o dani z príjmov /zákon č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov/. Na účely zákona o dani z príjmov sa považujú za zamestnancov. Na účely tvorby sociálneho fondu však nie sú zamestnancami, pretože nevykonávajú prácu pre spoločnosť v pracovnom pomere. Preto na spoločníkov a súčasne konateľov nemôže spoločnosť tvoriť sociálny fond.

Tvorba sociálneho fondu je upravená v § 3 zákona o sociálnom fonde. Povinný ročný prídel sa tvorí vo výške 0,6 % až 1 % zo súhrnu hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom na výplatu za kalendárny rok. Zamestnávateľ, ktorého predmet činnosti je zameraný na dosiahnutie zisku môže tvoriť povinný prídel do výšky 1 %, ak za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti voči zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni. Zákon o sociálnom fonde pri povinnom prídele nepodmieňuje od roku 2008 zvýšenú tvorbu sociálneho fondu dohodou v kolektívnej zmluve. Ak aj nemáte uzatvorenú kolektívnu zmluvu a v predchádzajúcom roku ste splnili všetky uvedené daňové a odvodové povinnosti, môžete tvoriť povinný prídel do sociálneho fondu v rozpätí od 0,6 % do 1 % z určeného základu.